A Tekerj a Zöldbe! kerékpáros túrák a félénk és kezdő bringásoknak szóló országos túrasorozat. A program azokat kívánja megmozdítani, akik egyedül félnek nekivágni, de társaságban bátran letekernek egy rövidebb szakaszt a természetben. A túrák 25-45 kilométer hosszúságúak. A kirándulásokat minden év áprilistól októberig, 19 megyében és 120 helyszín rendezik meg. A Tekerj a Zöldbe! programsorozatról Tóth Andrással, a projekt vezetőjével beszélgettünk.
Kérlek mesélj pár mondatban arról! Mi a kötődésed a bringázáshoz?
Tóth Andrásnak hívnak, 33 éves vagyok és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetségnek a projektvezetőjeként dolgozom. 10 év mountain bike versenyzés áll a hátam mögött melyet 14-24 éves korom között folytattam. Ezután kerékpár versenyeket szerveztem majd különböző rendezvények lebonyolításában segítettem. 30 saját rendezésű versenyen vagyok túl, ahol általában 150 és 500 fő között voltak a résztvevői létszámok. Utóbbi időben már csak 2 db teljesítmény túrát szervezek évente, a Balatonfelvidéken, illetve a Bakonyban. E mellett nagyon sok futó, triatlon és kerékpárversenyen dolgozom. A Maketuszhoz másfél éve csatlakoztam az Országos Bringapark Program és a Tekerj a Zöldbe! Programnak a projektvezetőjeként. Az eltelt idő alatt több kerékpárút fejlesztésnek a kivitelezésében vettem részt. Jelenleg a Nemzeti Összetartozás Túrára készülünk, ami a nyarunk egyik legnagyobb volumenű rendezvénye.
Mi a Tekerj a Zöldbe! Program célja?
Szerettük volna, ha a kevésbé rutinos és kevésbé rendszeresen kerékpározó lakosságot megtudnánk szólítani egy olyan hobbi sportolóknak szóló túrasorozattal, amivel a legbártortalanabbakat is rá tudjuk venni a kerékpározásra. Célunk, hogy a közösségben való és nem verseny/teljesítményorientált kerékpározással minél több embert ki tudjunk mozdítani, minél több embert tudjunk kerékpárra ültetni. Szeretnénk, ha az emberek nem a fotel előtt töltenék a hétvégéiket, hanem kimennének a szabadba és a kerékpározással tennének valamit az egészségükért, ezzel példát mutatva a gyerekeiknek.
Hányan vesznek részt egy-egy programon? Hogyan dolgoztok együtt a partnerszervezetekkel?
A résztvevői létszám nagyon változó, az esemény típusától, helyszínétől és a helyi partnerszervezet célkitűzéseitől függ. A partnerszervezetek szervezik a túrákat, a Maketusz szakmai segítségével és anyagi támogatásával. A helyi szervezetek feladata a toborzás, egy program 30 főtől már sikeresnek számít, de volt már olyan eseményünk is, ahol több mint 200-an vettek részt.
Melyik volt az eddigi legsikeresebb programotok?
A kisvárdai Szentivánéji tekerés, ahol közel 200-an vettek részt. Ez volt ez egyik legsikeresebb és népesebb túránk. Kisvárdán ez egy tradicionális túra, minden évben nagy létszámot tudnak összehozni erre a különleges alkalomra, melyet egy tábortűzzel zárnak le. Az évek alatt nagyon jó közösségi eseménnyé nőtte ki magát és igazi kis mini fesztiválhangulatot tudnak megteremteni a közösség erejével.
Milyen visszajelzések érkeztek az eddigi túráktól?
Szívesen vesznek részt az emberek a könnyed 20 – 40 km hosszú túrákon. Nincs teljesítménykényszer, nincs rohanás, egy nyugis, baráti vagy családos kerékpározásról van szó, ahol egy túravezető végig vezet téged egy izgalmas túraútvonalon, amibe helyi látványosságokat is belecsempésznek. A résztvevők bringáznak, beszélgetnek, jól érzik magukat a Tekerj a Zöldbe! Programokon.
Mi a jövője a Tekerj a Zöldbe! túrasorozatnak?
Szeretnénk felhasználni az eddigi tapasztalatainkat és a résztvevők visszajelzései alapján bővíteni a programot, hogy ezek a közösségi események a jövőben is népszerűsítsék a kerékpározást. Célunk, hogy országszerte mindenkinek tudjunk lehetőséget biztosítani könnyed, aktív kikapcsolódásra a lakóhelye közelében.
A Tekerj a Zöldbe! Program legfrissebb információiról és túráiról Facebook oldalunkon és honlapunkon tájékozódhatsz.