Bukósisak? Naplemente? Bringakerék? Hasaló sündisznó? Bármelyik jó megfejtés lehet. A napokban lámpaoszlopokon, fatörzseken megjelent új jelzés az egész országot átszelő Horizont kerékpáros kalandtúra-útvonalat jelöli. Az elmúlt évek egyik legnagyobb kaliberű bringás turisztikai fejlesztése a gyalogos kéktúrához hasonlóan kelet-nyugati irányban, a középhegységeken át halad keresztül az országon. A Horizont első, Mór és Nagyoroszi közötti szakasza már tesztelhető.
A Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség építi ki az Aktív Magyarország Program támogatásával a Horizont kerékpáros kalandtúra-útvonalat, amely teljes hosszában 1500 kilométeren keresztül vezet végig az ország hegységeinek és dombságainak többségén. A kalandtúrát hasonlóan lehet teljesíteni, mint a gyalogosok kéktúráját: az útvonal szakaszokra oszlik, a szakaszok további kisebb szegmensekre vannak osztva. Ezek teljesítését virtuális pecsétek összegyűjtésével igazolhatja a túrázó. Az „igazolófüzet” is virtuális, ehhez az ingyenes Horizont applikációt szükséges letölteni, amely természetesen a pecséteken túl tartalmaz offline térképet, hasznos, kerékpárosok számára lényeges információkat, és persze a turisták számára különleges érdekességeket az útról.
Egyelőre a Horizont nyilvános béta tesztje zajlik. Az első szakaszt hivatalosan 2025 márciusában adják át Nagyoroszi és Bakonybél között, az év végéig pedig Szentgotthárdtól Salgótarjánig készül el az útvonal. 2026-ra lesz teljesen kész a Horizont, ekkor már a nyugati határtól Tokajig fog tartani a kalandtúra kijelölése.
„A Horizont útvonal nem csupán egy kerékpáros túralehetőség, hanem valódi élmény- és értékteremtő kezdeményezés. Az első ütemben elkészülő Nagyoroszi és Bakonybél közötti szakasz kijelölése újabb bizonyíték arra, hogy Magyarország elkötelezett a kerékpáros turizmus fejlesztése mellett. Ez az útvonal a természeti és kulturális kincsek megmutatásán túl, a helyi közösségek gazdasági fejlődését is támogatja.” – nyilatkozta Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár, a Horizont projekt főtámogatójaként.
Miért arra megy az út amerre?
Az útvonal kialakításának fontos szempontja volt, hogy a kerékpárosok minél többet élvezhessék a természet közelségét, jól járható, terepi utakon érintve nemzeti parkokat, történelmi városokat és eldugott falvakat.
Az útvonal kialakításánál fontos szempont volt, hogy érintsen kerékpárosbarát szolgáltatásokat, helyi vendéglátókat, pihenőhelyeket, ezzel is segítve a biztonságos és kényelmes élményszerzés lehetőségét. A Horizont célja a mozgás népszerűsítésén túl, a fenntartható turizmus és a helyi közösségek támogatása is. A kerékpáros kalandtúra-útvonal egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy a túrázók mélyebben megismerjék Magyarország rejtett szépségeit és autentikus hangulatát.
Kiknek szól a Horizont?
Kalandvágyó kerékpárosoknak, akik szeretnek a természetben biciklizni. Olyanoknak, akik hajlandóak lejönni az aszfaltról, de azért egy túrakerékpárral, kicsit szélesebb, bordázottabb gumival már teljesíthető útra vágynak. A Horizont nem hegyikerékpár-útvonal, de néhol technikás, így ideális gravel kerékpárt használók számára. Bizony, sok emelkedőt tartalmaz, így vagy állóképességet vagy megfelelő elektromos rásegítésű kerékpárt igényel a teljesítés. Az útvonalat nem kell egyszerre végigtekerni, a szakaszokat úgy alakították ki, hogy vonattal elérhetők legyenen a kezdő- és végpontok, így akár sok hétvégére adhat programot a Horizont.